Zdroj: https://www.fkrudna.cz/index.php?a=dokumenty/technicke-parametry-fotbaloveho-mice  •  Vydáno: 27.5.2014 13:58  •  Autor: Honza Geleti

Technické parametry fotbalového míče

Technické parametry fotbalového míčeMíče s logem FIFA procházejí komplexním testováním. Podívejte se, co všechno musí fotbalový míč se známkou FIFA Inspected nebo FIFA Approved splňovat.

Obvod míče

K dobrému odhadnutí dráhy letu musí mít míč konstantní obvodové míry. Obvod se měří na deseti různých místech. Tato měření jsou použita k vypočítání průměrného obvodu. Míče s logem FIFA Inspected musí mít tuto hodnotu 68 až 70 cm, míče FIFA Approved musí mít obvod mezi 68,5 a 69,5 cm.

Kulatost míče

Nepřesné šití může míč zdeformovat. Průměr se měří na šestnácti místech. Z těchto měr se stanoví průměr. Dvě mezní hodnoty se mohou od průměru odlišit pouze o 2 % (u míčů se známkou FIFA Inspected), nebo dokonce pouze o 1,5 % (FIFA Approved).

Odskok

Míč se nechá desetkrát spadnout na ocelovou desku z výšky dvou metrů. FIFA Inspected míče se musí odrazit do výšky 115 cm až 165 cm, FIFA Approved pouze 120 cm až 165 cm. Rozdíl mezi jednotlivými odskoky nesmí být větší než 10 cm.

Váha

Každý testovaný míč je třikrát zvážen ve speciální nádobě. Tato nádoba je zapečetěna tak, aby případný únik vzduchu z míče neovlivnil vážení. FIFA Inspected míče by měly mít váhu mezi 410 a 450 g. Míče se známkou FIFA Approved by měly vážit mezi 420 a 445 g.

Vstřebávání vody

Při tomto testu se míč otáčí a je 250 krát ponořen do nádobky s 2 cm vody. FIFA Inspected míče mohou absorbovat maximálně 15 % své původní váhy. FIFA Approved mohou vstřebat pouze 10 %.

Ztráta tlaku

Chování míče, který během hry ztrácí tlak, je těžko předvídatelné. V tomto testu se míč nahustí vzduchem na tlak jedné atmosféry. Za tři dny (72 hodin) se tlak v míči znovu přeměřuje. Aby míč mohl nosit známku FIFA Inspected, nesmí ztratit více než 25 % původního tlaku. Míče FIFA Approved nesmí ztratit více než 20 %.

Stálost tvaru a velikosti

Při tomto testu se míč 2000krát vystřelí proti ocelovému plátu rychlostí 50 km/h. Švy i duše musí tento test bez újmy vydržet. Ztráta tlaku i změna tvaru a obvodu míče musí být minimální. Tento test podstupují pouze míče s pečetí FIFA Approved.

Vyvážení míče

Při tomto testu míč při uvedení v přímý směr musí udržet svou dráhu. Míč se uvede do rovného pohybu, tak aby se kutálel po vodorovné podložce v přímém směru a sleduje se o kolik stupňů se míč odchýlil od své původní rovné dráhy. Tento test podstupují pouze míče určené pro futsal. Míče FIFA Inspected se mohou odchýlit o maximálně 7,5° a míče FIFA Approved o maximálně 5°.

Jak vybrat fotbalový míč

Prvním krokem při výběru míče je správné určení velikosti. Klasická velikost se označuje číslem 5. Velikosti 3 a 4 jsou pro děti a žáky. Starší žáci již hrají s velikostí 5, ale s míči, které jsou odlehčené. Správnou velikost míče, kterou pro trénink potřebuje vaše budoucí malá fotbalová hvězda, je vhodné konzultovat s trenérem.

Dále je třeba se zamyslet nad povrchem, na kterém budeme s míčem hrát. Na přírodní i umělou trávu stačí běžně odolný míč. Na škváru a ostatní tvrdé povrchy se již více hodí speciální míče s odolnějším vnějším pláštěm.

Zvažte také, jestli budete hrát pouze za sucha, nebo se může stát, že budete míč používat i za deště, nebo v mokru. Pro první případ bohatě stačí míč kožený, pro hru ve vlhkém prostředí je vhodnější míč se syntetickým vrchním materiálem.

Dobrým vodítkem při výběru míče je samozřejmě jeho cena. Vyšší cena = kvalitnější použité materiály a technologie. Samozřejmě to nemusí platit vždy, je ale to jedno ze základních běžně fungujících vodítek.